top of page

Çocuklar Antrenmanda Yeteri Kadar Su İçiyor mu?Bazı tahminlere göre, çocuk sporcuların 3’te 2’si antrenman esnasında susuz kalıyor. Ancak, düzenli su alımı ısı düzenlenmesi, kan hacminin korunması ve atıkları ortadan kaldırmak için hayati öneme sahiptir. Ter yoluyla su kaybetmek, idrar ve artmış metabolizma, aktif gençlerde dehidrasyona yol açabilir ve potansiyelde ciddi sorunlara yol açabilir. Çocukların düzenli olarak su alması gerektiğinin birincil nedeni, uygun sıcaklığı korumaktır. Yetişkinlerin vücutları çoğunlukla terin buharlaşmasıyla soğurken, çocukların vücutları çoğunlukla kuru iletim ve konveksiyonla soğur. Örneğin, çocuğun vücut ısısı egzersizdeyken veya sıcak havada, cilt yüzeyine yakın kan damarları büyür. Vücut, radyatörün arabada çalışma şekline benzer şekilde, cildin yüzeyine ısı yaymak için dilate olan kan damarlarına ılık kan gönderir. Soğuk kan vücudun merkezine döner. Dehidrate olan çocuğun, deriye ve egzersiz yapan kasa taşınacak kadar yeterli kanı yoktur. Sonuç olarak, çocukların kramp ve sıcak çarpması gibi sıcak ilişkili hastalıklarda daha çok riski vardır.


Dehidrate çocuklar, kan basıncında düşme riski taşırlar, bu egzersizde veya sonrasında yaralanma potansiyeliyle baş dönmesine neden olabilir. Termoregülasyonun etkilenmesine ek olarak, çocuklarda dehidrasyonun hem egzersiz yeteneği hem de zihinsel ve fiziksel görevleri üzerinde güçlü etkileri olabilir. Yetişkinlerde dehidrasyon ile vücut ağırlığının %2’lik kaybı bu yetileri gerçekleştirme yeteneğinde önemli düşüşlere neden olabilir. Bununla birlikte, ergenlik öncesi çocuklarda bu değişimler vücut ağırlığının %1’lik kaybında belirgindir ve olası koordinasyon kaybı, azalmış enerji ve kas yorgunluğuna yol açar. Dehidrasyonu belirlemenin en kolay yolu, çocuğun idrar rengini görüntülemektir. Diğer bir metot çocuğun ağırlığını antrenman öncesi ve sonrasında tartmaktır. Genel kural idrarın açık renkli limonataya benzemesidir.


Özel idrar tablosu için; www.hydrationcheck.com/ pocket_chart.php. sayfasını ziyaret edebilirsiniz


Vücut ağırlığındaki %1-3’lük düşüş, minimal dehidrasyonu iafade eder. %3-5 arası düşüşler önemli ölçüde dehidrasyonu ve %5’ten fazlası ise ciddi dehidrasyon demektir.


Dikkat! Susuzluk hissi, yeterli hidrasyon göstergesi değildir.


Aktif çocuklar ne içmeli? Kafeinsiz ve karbonatsız sıvılar gün boyunca, fiziksel aktivite sırasında ve sonrasında en iyisidir. Çocuklar egzersizden sonra iki saat içinde, tercihen suyla, yavaş fakat sürekli şekilde rehidrasyon yapmalıdır. Sporcu içecekleri bir saatten fazla süren fiziksel aktivitelerde tüketilmelidir. Egzersizden sonra, çocuklar kilo başına, egzersizin her saati için yaklaşık 9 ml. ile rehidrate (su alımı) olmalıdır. Bunu düşünmenin diğer yolu, aktivitede kaybedilen kiloyu yerine koymak ve tamamlamaktır. Çocuklar yeterince su içtiklerinden emin olmak için çeşme yerine şişelerden içmelidir.
ÇEVİRİ: Bahar ÖKSÜZOĞLU


Battista, R.A. (2015). Physical Literacy: Teaching Children the ABCs of Movement. ACSM Fit Society. 17(3).

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page