top of page

EGZERSİZ, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ NASIL ETKİLER?

Eminim "en iyi savunma hücumdur" ifadesini duymuşsunuzdur. Sağlığınızı korumak, savunmaya ihtiyaç duyduğunuzda hücumunuzu iyileştirmenin harika bir örneğidir. İnsanlar salgın veya grip gibi bir sağlık riskiyle saldırıya uğradığında, savunmalarını güçlendiren fiziksel aktivitelere yönelir. Egzersiz, sağlığınızı ve ruh halinizi iyileştirebilecek ve aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de etkileyebilecek basit bir alışkanlıktır.

Savunma sistemini: Bağışıklık sisteminiz, yabancı etkenlere saldırmak, enfeksiyon ve hastalıkları etkisiz hale getirmek için bir araya gelen hücreler, dokular ve organlardan oluşan bir ağdır. Görevi, sizi zayıflatabilecek herhangi bir şeyden korumak yok etmek için tehdit ve stratejileri belirlemektir.


Egzersiz misyonu: ACSM ve Hastalık Kontrol - Önleme Merkezleri, yetişkinlerin, haftada 5 gün en az 30 dakika orta şiddetli aerobik fiziksel aktiviteye veya haftada 3 gün minimum 20 dakika şiddetli aerobik aktiviteye katılmaları gerektiğini hatırlatıyor. Her yetişkin, haftada en az 2 gün kas gücünü ve dayanıklılığını koruyan veya artıran aktiviteler gerçekleştirmelidir.


Bul ve savun: Yukarıdaki gereksinimleri karşılayan her egzersiz seansı, işgalcileri (virüsleri) aramak ve onlara karşı savunmak için bağışıklık hücreleri ordusunu harekete geçirir. Kardiyorespiratuar egzersiz, bu savunmanın uygulanmasında özellikle etkilidir, bu da hücre ordusunun işgalcileri arama oranını artırır. Ek olarak, düzenli egzersizin aşılamaya karşı bağışıklık tepkilerini iyileştirdiği, kronik iltihabı azalttığı, çeşitli kanserleri, HIV, kardiyovasküler hastalıkları, diyabeti ve bilişsel bozuklukları iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu, egzersizin işgalcilerin azalmasını garanti altına alacağı anlamına gelmez, bağışıklık sisteminizin iyi bir mücadele sergileme olasılığını artırdığınız anlamına gelir.


Daha fazlası daha iyidir: Tüm egzersiz önerileri DİNLEN kelimesini içerir. Herhangi bir "iyi şeyin" çok fazlası ters etki yaratabilir. Araştırmalar aşırı yorucu egzersizin, sporcuların eğitiminde bağışıklık tepkisini zayıflatabileceğini göstermektedir. Tüm sağlıklı alışkanlıklar gibi, tutarlı olmanız, ya hep ya hiç yaklaşımından kaçınmanız gerekir. Çok kısa sürede çok fazla şey yapma isteği her zaman mevcuttur ancak bu durum fiziksel ve zihinsel olarak bazı kişilere zarar verebilir. Hasta mısınız? Vücudunuz soğuk algınlığı gibi başka bir "istilacıyla” savaşırken egzersiz yapmak iyi bir fikir olmayabilir. Her durum benzersizdir ve her birimiz her koşulda sağlık uzmanımıza danışmalıyız. Egzersiz için basit bir kural, yüksek ateş veya büyük bir sıkıntı içindeyken egzersiz yapmamanız gerektiğidir. Örneğin hafif bir soğuk algınlığınız varsa, on dakika boyunca test olarak orta derecede egzersiz yapın. Egzersiz esnasında kendinizi iyi hissederseniz egzersizi sürdürün. Ancak kendinizi kötü hissederseniz egzersizi bırakın ve gününüzün tadını çıkarın.


Bir plan yapın: Kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir plan oluşturmak için Sertifikalı Antrenör ile çalışmayı düşünün. Ayrıca size ve vücudunuza özgü tavsiyeler için sağlık uzmanınıza danışın.


Dünya Sağlık Örgütü’nden Fiziksel Aktivite Önerileri:

  • Hareketsiz zaman miktarını herhangi bir yoğunluktaki (az yoğunluk da dahil) fiziksel aktivite ile değiştirin.

  • Biraz fiziksel aktivite yapmak, hiç yapmamaktan daha iyidir.

  • Yetişkinler hafif yoğunlukta fiziksel aktivite yaparak başlamalı ve zaman içinde sıklığı, yoğunluğu ve süreyi kademeli olarak artırmalıdır.Grace T. DeSimone, B.A., ACSM-CPT, ACSM-GEI…


Çeviri: Mahmet ZOZİK

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page