top of page

Obezite ve Bel Ağrısı Arasındaki İlişki

Bel ağrısı, dünya çapındaki en yaygın rahatsızlıklardan biri olsa da, her zaman bunun altında yatan kesin bir neden yoktur . Bel ağrısına nadiren ciddi bir sağlık durumu neden olur. Bel ağrısının seviyesinin duruş, yaş ve yaşam tarzı gibi faktörlere bağlı olması çok daha yaygındır. Dünya genelinde obezite oranları arttıkça dikkat çeken bir diğer faktör de bel ağrısı ile kilo alımı arasındaki bağlantıdır. Fazla kilolu veya obez olan ve bel ağrısı çeken birçok insan, fazla kilolarının bel ağrısına neden olabileceğinin farkında değildir. Yine de vücut kitle indeksi (BMI) ile bel ağrısı arasında açık bir ilişki vardır.


Bir çalışma, normal kilodaki kişilerin bel ağrısı için en düşük riske sahip olduğunu, obez kişilerin ise bel ağrısı için en yüksek riske sahip olduğunu ve tıbbi müdahale gerektirme olasılığının en yüksek olduğunu göstermektedir. Japonya'daki Tokyo Üniversitesi Hastanesi tarafından 2017 yılında yürütülen bir başka çalışmada, 1986 ile 2009 yılları arasında 1.152 erkeğin tıbbi verileri gözden geçirilmiştir. Araştırmacılar, bir kişinin vücut kitle indeksinin bel problemleri oranıyla doğrudan ilişkili olduğunu bulmuştur.

Bel Ağrısı ve Obezite: İlişki Nedir?

Bel ağrısı ve obezite arasında bir bağlantı olduğuna dair genel bir fikir birliği varken, araştırmacılar nedensel ilişki konusunda hemfikir değillerdir. Bazıları neden ve sonucun basit olduğuna inanıyor: ekstra ağırlık pelvisi öne doğru iter ve bu da sırtın alt kısmına (bel) daha fazla baskı uygular.


Diğer araştırmacılar, açıklamanın çok yüzeysel olduğuna ve benzer yaş, ağırlık ve cinsiyete sahip olanlar da dahil olmak üzere insanlar arasındaki farklılıkları hesaba katmadığına inanıyor.


Bu muhalif grup arasında iki teori vardır.


İlk teori, obezitenin bel ağrısına neden olmada bir rol oynadığı, ilgili vücut mekaniklerinin de buna katkıda bulunduğu yönündedir. Cornell Üniversitesi tarafından koordine edilen bir 2017 çalışması, obezite ile bağlantılarını ölçmek için dört ortak bel ve omurga problemini değerlendirmiştir. Dört bozukluk (deformite) şunlardı: bel ağrısı, spondiloz, iç disk bozulması (IDD) ve IDD veya spondilozun neden olmadığı boyun problemleri. Buldukları şey, obezitenin bel ağrısı ve IDD'nin güçlü bir prediktörü olduğuydu, ancak diğer iki durum değildi. Araştırmacılar, belde daha fazla zorlanmaya neden olmanın yanı sıra, yağ dokusundaki bir artışın, ağırlığın kendisi kadar belde sorunlarına neden olmada büyük rol oynayan metabolik değişiklikleri tetikleyebileceğini öne sürdüler.


İkinci teori, kilo alımının bel ağrısının doğrudan bir nedeni olmadığı, bunun yerine altta yatan omurga bozukluklarını şiddetlendirdiği veya hızlandırdığıdır. Bu teoriye göre, zaten bazı temel sorunlarınız varsa, aşırı kilo almak onları daha da kötüleştirecektir.

Kilo Verme ve Egzersiz: Bel Ağrısını Azaltmanın Sırları

Obezite ile sırt ağrısı arasındaki bağlantının ardındaki "neden" veya "nasıl" ne olursa olsun, gerçek şu ki, aşırı kilo alımı belinize herhangi bir fayda sağlamıyor. Aşırı kiloluysanız veya obezseniz, kilo vermek bel ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir veya ilk başta omurga veya boyun problemleri geliştirmenizi önlemeye yardımcı olabilir. Verywell Health'e göre, vücut ağırlığınızın yüzde 10'unu bile kaybetmek bel problemlerinizi tersine çevirmeye yardımcı olabilir.


Söz konusu sağlık olduğunda "sihirli bir değnek" yoktur, ancak bel ağrısı için en yakın şey kilo verme ve egzersizin birleşimi olabilir.


Tipik bir kilo verme programı, diyet ve egzersizin bir kombinasyonunu içerecektir. Herhangi bir kilo verme programına başlamadan önce, planınızı tartışmak ve kişisel kilo verme yolculuğunuz için güvenli bir yaklaşım belirlemek için doktorunuzla görüşün. Doktorunuzun onayını aldıktan sonra, diyetinizi ve egzersiz planınızı oluşturabilirsiniz.


Egzersiz, herhangi bir kilo verme programının önemli bir unsurudur ve kalori yakmaya ve yağ dokusunu azaltıp kas oranını artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, obeziteden kaynaklanan bel problemleri olan biri için daha da fazla faydası vardır. Egzersiz sadece kilo verme sürecini hızlandırmakla kalmaz, bu da bel ağrısı semptomlarını iyileştirir, aynı zamanda egzersiz, omurga sağlığını destekleyen karın ve sırt kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur.


Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü'nün web sitesinde yazdığı gibi, “Egzersiz, bel ağrısından kurtulmayı hızlandırmanın ve bel ve karın kaslarını güçlendirmenin en etkili yolu olabilir. Kas gücünü korumak ve geliştirmek, iskelet düzensizlikleri olan kişiler için özellikle önemlidir. "


Önceden var olan bel problemleri olan kişiler, dikkatli olmazlarsa omurgalarında veya boynunda daha fazla hasara yol açma riski taşır, bu nedenle egzersiz yolculuğunuza hafif, düşük etkili egzersizlerle başlayın. Sırt ağrısı için en iyi egzersizler, kas güçlendirme ve esnemenin bir kombinasyonunu içerir. Yürüyüş, yüzme ve yoga ideal aktiviteler olarak kabul edilir.

Obezitenin Neden Olduğu Sırt Ağrısının Görünümü

Ne obezite ne de bel ağrısı için hızlı bir çözüm yoktur. Ancak güvenli, tutarlı bir diyet ve egzersiz programı izleyerek kilo verebilir ve bunun sonucunda geliştirdiğiniz bel problemlerini tersine çevirebilirsiniz.
Çeviri: Ali ERASLAN


Kaynak: https://www.flexispot.com/spine-care-center/the-painful-relationship-between-obesity-and-back-problems/

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


Yazı: Blog2 Post
bottom of page