top of page

GECİKMİŞ KAS AĞRISI (DOMS)

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2020

Herhangi bir aktivitede vücudun alışkın olmadığı ve kasın maruz kaldığı yük, geçikmiş kas ağrısına neden olabilir. Geçikmiş kas ağrısı, aktivite sırasından gelişen ağrıdan (akut ağrı) farklıdır. Bu tip ağrı egzersizden 12-24 saat sonra gelişmeye başlar ve hissedilen en büyük ağrı ise 24-72 saat arasında gerçekleşir. Ağrının nedeni ve beraberindeki belirtiler çok fazla karmaşık olsa da fiziksel aktivitelerin bir çok gecikmiş kas ağrısının nedeni olduğu bilinmektedir.

Çoğu kişi, egzersiz sırasında kas fibrillerinde oluşan mikro hasarların sonucu olarak bu ağrıların oluştuğuna inanır. Bu tür hasarlar muhtemelen egzersiz sırasından oluşan stresten kaynaklanır. En yaygın yanlış inanış ise bu ağrıların laktik asit birikiminden meydana geldiğidir. Fakat laktik asit bu sürecin bir parçası değildir.

DOMS mikroskopik kas hasarına karşı gelişen onarım sürecinin bir yan etkisi olarak görülmektedir. Kuvvet uygulanırken uzayan kaslar genelde gecikmiş kas ağrısına neden olur. Kısacası eksantrik kas eylemleri DOMS ile sonuçlanır. Buna örnek olarak, biceps curl hareketinde kolun aşağıya doğru indiği safhayı gösterebiliriz. Tekrar sayılarına bakıldığında, fazla tekrarların, düşük tekrarlara göre daha fazla ağrıya neden olduğu görülmektedir.


Sonuç olarak, yeni bir egzersize başlarken yavaş yavaş yüklenme yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, bütün insanlar, yıllarca egzersiz yapsalar dahi geçikmiş kas ağrısına karşı duyarlıdır.

DOMS sadece kas ağrısına mı neden olur? HAYIR
  • Etkilenen uzuvların şişmesi,

  • Eklem hareket aralığında geçici azalma,

  • Doku hassasiyeti,

  • Etkilenen kaslarda geçici kuvvet azalması diğer etkileridir.


Tıbbi Tedavi Arayışları

Gecikmiş kas ağrısı herhangi bir tedavi gerektirmez. Uzuvlardaki şişliğin fazla, idrarın koyu ve ağrının dayanılmayacak şeklinde olmasında tıbbi konsültasyon önerilir.


Egzersizi Azaltmak

Genelde, belirtiler aktivite sırasında azalacaktır fakat aktivite bittikten sonra kendini tekrar gösterir. Bu ağrılar devam edilen yoğun egzersizle birlikte daha kötü hale gelebilir. Ayrıca, hafif egzersizler düşünüldüğünün aksine kas ağrısını azaltmayabilir. Eğer ağrılar çok fazla ise birkaç gün egzersiz yapılmamalıdır.


66 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page