top of page

PİLATES SEVERLERE İYİ HABER

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2020

Bu makalede, Pilates egzersizlerinin (Modern Pilates), karın kaslarına (oblique / transverse abdominus: OT ve rectus abdominus) bütüncül yaklaşımla etkisi ortaya konulmuştur. Dokuz kadın (ortalama yaş, 36) üzerinde yapılan araştırmada karın kasları manyetik rezonans görüntülemesiyle ölçülmüştür. Katılımcılara 36 hafta boyunca, haftada 2 kere olmak üzere ve her bir antrenmanda 55 dakika pilates egzersizleri yaptırılmıştır.

Egzersizler, her zaman birlikte antrenman yapan 4 veya daha az katılımcıyla yapılmış olup, günün hep aynı saatinde ve aynı sertifikaya sahip pilates eğitmenleri tarafından yaptırılmıştır.

Blogunuz bir çok güzel tasarım seçeneğiyle birlikte gelir. Size en çok uyan tasarımı seçmek için Tasarımlar'a tıklayın. Yazar bilgisi, Beğeni Sayacı ve bunlara benzer başka detayları yönetmek için Ayarlar'a gidin. Okuyucularınız yazılarınızı Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda kolaylıkla paylaşabilir, bir yazıyı kaç kişinin beğenip, yorum yaptığını görüntüleyebilirler.


36 haftalık pilates egzersizinden sonra, dominant olan Oblique/transverse abdominus (OT) hacmi %8’ e kadar artmış iken dominant olmayan OT değişmemiştir. Pilates egzersizlerinden önce, dominant olmayan OT hacmi, dominant olan OT hacminden % 8 daha büyüktü. Bu da gösteriyor ki, pilates egzersizleri kas dengesizliğini orantılamaktadır. Ayrıca, dominant olan Rectus Abdominus toplam hacmi %21’ e kadar, dominant olmayan Rectus Abdominus ise %20’ ye kadar artmıştır. Pilates egzersizlerinden önce ya da sonra Rectus Abdominus kaslarında yan yana bir asimetri gözlenmemiştir.

Sonuç olarak, özellikle Rectus Abdominus kası olmak üzere karın duvar kaslarının hipertrofisini arttırmak için 36 haftalık (9 ay) Pilates yapılmasını önerilmektedir. Ayrıca, pilates önceden var olan kas dengesizliklerini de ortadan kaldırmaktadır. 

by Micheal R. Bracko, Ed.D., FASCSM

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page